Australian Rowing Team

Rowing SA are proud to have a number of South Australian athletes representing Australia on an international level. To make an Australian Rowing team requires perseverance and determination; those who wear green and gold are amongst the most respected in the world.

Currently the athletes and coaches from SA who are in the ARTeam are:

2019 National Teams
2019 Senior World Rowing Championships

PR3 Men’s Pair – Jed Altschwager (Torrens Rowing Club/SA/SASI)
PR3 Men’s Pair – Williams Smith (Adelaide University Boat Club/SA/SASI)
Men’s Four – Alexander Hill (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Women’s Four – Olympia Aldersey (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Women’s Eight – Molly Goodman (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)

2019 World Rowing Cup 2 & 3

Women’s Sweep –  Olympia Aldersey (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Women’s Sweep – Molly Goodman (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Men’s Sweep –  Alexander Hill (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)

2019 Under 23 Australian Rowing Team

U23 Men’s Coxed Four – Angus Dawson (Adelaide Rowing Club/SASI)
U23 Lightweight Men’s Double Scull – Mitchell Reinhard (Adelaide Rowing Club/SASI)
U23 Men’s Eight – Alannah Gilsmore (Adelaide Rowing Club)

2019 Under 21 Australian Rowing Team

U21 Lightweight Women’s Single Scull – Celia Cowan (Adelaide University Boat Club / SASI)
U21 Lightweight Men’s Double Scull – Oscar McGuinness (Adelaide Rowing Club / SASI)
U21 Women’s Single Scull – Katelyn Nicholson (Adelaide Rowing Club / SASI)

Team Manager – Christine MacLaren (SASI)

2019 Junior Australian Rowing Team

Head Coach – Jason Lane (SASI)

2018 National Teams
2018 Senior World Rowing Championships

PR3 Men’s Pair – Jed Altschwager (Torrens Rowing Club/SA/SASI)
Men’s FourAlexander Hill (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Men’s Eight (Reserve): Nathan Bowden (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Sydney RC/SASI Graduate)
Women’s Quadruple ScullOlympia Aldersey (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Women’s Four Molly Goodman (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)

2018 World Rowing Cup 2 & 3

Men’s FourAlexander Hill (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Men’s Eight (Reserve)Nathan Bowden (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Sydney RC/SASI Graduate)
Women’s Quadruple ScullOlympia Aldersey (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Women’s FourMolly Goodman (Hancock Prospecting Women’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)
Lightweight Men’s Quad – Jack Kelly (Reinhold Batschi Men’s National Training Centre/Adelaide RC/SASI Graduate)

2018 Under 23 Australian Rowing Team

U23 Lightweight Women’s Double Scull – Verayna Zilm (Adelaide Rowing Club/SASI)
U23 Men’s Coxed Four – Kane Grant (Adelaide Rowing Club/SASI)

2018 Under 21 Australian Rowing Team

U21 Women’s Coxless Pair – Ella Bramwell (Adelaide Rowing Club/SASI)
U21 Lightweight Women’s Single Scull – Celia Cowan (Adelaide University BC/SASI)

Head Coach – Jason Lane (SASI)

2018 University Games & World University Championships
Men’s Double Scull – Hugo Langsford (Adelaide University BC)

Past teams selected to represent Australia can be found here on the Rowing Australia website.